30 dni na zwrot | wysyłka 24H | darmowa dostawa od 259zł

Zabawki do integracji sensorycznej

Dziecko poznaje otaczający je świat wszystkimi zmysłami: słuchem, smakiem, wzrokiem, dotykiem, węchem a zgodnie z założeniami integracji sensorycznej, także przez równowagę i czucie głębokie. Proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do ok. 6-7 roku życia. Dlatego tak ważne jest by wspierać ten proces już od samego początku. I tutaj z pomocą przychodzą zabawki sensoryczne, które oddziaływają na zmysły malucha – jeden lub kilka na raz. Charakterystyczne są dla nich różnorodne faktury i kolory. Często mają bezpieczne lusterka, szeleszczące elementy, metki czy ukryte wewnątrz dzwoneczki. Głównym zadaniem zabawek i zabaw sensorycznych będzie dostarczanie bodźców, stymulowanie zmysłów i budowanie świata doznań maluszka.

Cena
od 1 do 40 (z 89 produktów)
/ 3

W ciągu pierwszego roku życia dziecka następuje tak niesamowity jego rozwój, że zmiany zachodzą praktycznie z dnia na dzień. Każdy rodzic nie tylko te zmiany bacznie obserwuje, ale także stara się je wspierać. I to już od pierwszych chwil życia malucha. Dziecko poznaje otaczający je świat wszystkimi zmysłami: słuchem, smakiem, wzrokiem, dotykiem, węchem a zgodnie z założeniami integracji sensorycznej, także przez równowagę i czucie głębokie. Proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do ok. 6-7 roku życia. Dlatego tak ważne jest, by wspierać ją już samego początku.

I tutaj z pomocą przychodzą zabawki sensoryczne, które oddziaływają na zmysły malucha – jeden lub kilka na raz. Charakterystyczne są dla nich różnorodne faktury i kolory. Często mają bezpieczne lusterka, szeleszczące elementy, metki czy ukryte wewnątrz dzwoneczki. Mogą wydawać dźwięki, zwróćcie jednak uwagę, by nie były one zbyt głośnie i drażniące. Głównym zadaniem zabawek i zabaw sensorycznych będzie dostarczanie bodźców, stymulowanie zmysłów i budowanie świata doznań maluszka.

Oto kilka sposobów, w jakie rodzic może wspomagać rozwój integracji sensorycznej u dziecka:

- stymulowanie zmysłów: zorganizuj różnorodne doświadczenia sensoryczne dla dziecka, takie jak dotyk, dźwięk, zapach, smak i ruch. Zapewniaj dziecku możliwość eksplorowania różnych tekstur, zapachów, dźwięków i smaków poprzez różne zabawy i aktywności.
- zabawy związane z równowagą: zachęcaj dziecko do zabaw na placach zabaw, wspinaczki, huśtania czy jazdy na rowerze. Te aktywności pomagają w rozwoju równowagi.
- zabawy manipulacyjne: wykorzystaj różne materiały i tekstury do zabaw manipulacyjnych, takie jak plastelina, piasek kinetyczny, ryż, woda czy zabawy z piankowymi literkami. Daj dziecku szansę na eksplorację i manipulację różnymi materiałami, co pobudza zmysł dotyku.
- zabawy sensoryczne w wodzie: organizuj zabawy z wodą, takie jak kąpiele wypełnione zabawkami, zabawy z plastikowymi pojemnikami czy zlewaniem wody z jednego pojemnika do drugiego. Zabawy w wodzie stymulują wiele zmysłów, a także odprężają.
- zabawy z dźwiękiem: wykorzystaj instrumenty muzyczne, trąbki, bębny czy głośne zabawki, aby dziecko mogło doświadczać różnych dźwięków i rytmów. Możesz też bawić się w przyśpiewki i śpiewać razem z dzieckiem.
- zabawy z układaniem i sortowaniem: wybieraj zabawki, które wymagają precyzyjnego manipulowania, układania i sortowania, takie jak klocki, układanki, gry logiczne czy puzzle. To rozwija umiejętności manipulacyjne i wzrokowo-przestrzenne.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego ważne jest dostosowanie zabaw i aktywności do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka. Obserwuj, jakie bodźce i doświadczenia są dla dziecka najbardziej przyjemne i interesujące, aby dostosować aktywności do jego indywidualnych potrzeb.

tublu - facebook tublu - instagram
tublu - pinterest tublu - blog tublu - blog
SKLEP STACJONARNY

Al. Niepodległości 19 lok. 4,
02-653 Warszawa
pn-pt 10:00-19:00, sb 10:00-14:00
tel. 22 299-10-95
mail: sklep.wawa@tublu.pl
zobacz nasz sklep »

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
ZAPISZ

i odbierz 5% ZNIŻKI na pierwsze zakupy